Wanhan ajan iltamat
Tapahtuma alkaa: 13.06.2025
Tapahtumapaikka: Kempeleen kotiseutumuseo, Kirkkotie 18, 90440 Kempele
Kempeleen kotiseutumuseon vanhan ajan viikon perjantain ohjelma jatkuu näytelmän jälkeen Wanhan Ajan Iltamissa, jossa juhlitaan kuin vuonna 1964 ja juhlapaikka on Kempeleen nuorisoseura.
”Wanhan Ajan” voi rajata nykyihmisten mitalla vaikkapa vuosiin 1944-1969 eli sodan päättymisestä 1960 -luvun loppuun. Silloin pääosan ajasta ruoka oli kortilla, sodassa kuolleiden isien ja veljien työtä paikattiin äitien, sisarusten, naapureiden ja lapsien käsivarsilla. Maalaiskylissä vain harvoissa oli sähkövalo ja vielä harvemmissa perheissä oli lankapuhelin. Yhteydet hoidettiin kirjeillä ja kylävierailuilla. Rahasta ja ruoasta oli vielä pulaa.
Ohjelmassa on haitarinsoittoa, Mikko Rannan yksinlaulua, tervehdyspuhe ja iltamapuhe, Kamarikuoro Aioloksen joukkolaulua, Lilli Kaarlelan yksinlaulua, tanssiryhmä MeRes:n piiritanssia, Puolivalamiit -ryhmän joukkolaulua, Tuula Väyrysen yksinlausuntaa ja Kempeleen Äkkipoikien kisällilaulua. Ohjelmassa kosketetaan historiaa ja silloista nykyaikaa. Lauluissa kerrotaan mm., miksi meijerit kuskasivat valmiita juustoja satojen kilojen määriä kaatopaikoille. Ohjelma: Muusikkiesitys Kauko Seppänen Tervehdyspuhe Pertti Sankilampi Yksinlaulua Mikko Ranta, säestys Kauko Seppänen Joukkolaulua Kamarikuoro Aiolos, johtaa Malla Kaarlela Iltamapuhe Sari Janatuinen Yksinlaulua Lilli Kaarlela Piiritanssia Tanssiryhmä MeRes Joukkolaulua Puolivalamiit, Ryysyranta, Minne tuuli kuljettaa Yksinlausuntaa Tuula Väyrynen: Väinö Kirstinän tuotantoa Kisällilaulua Kempeleen Äkkipojat, säestää Mauno Penttilä, Kurnaalilaulu ja Juustolaulu Iltamat kruunaa iltamatanssit, jossa soittaa ainakin kaksi haitaria, kaksi kitaristia, rumpali ja kolme laulusolistia. Ja musiikki ei vuosien kierrosta välitä, on vanhaa ja uudempaa!